Derneğimiz
İlçemiz
Yunusemre
Duyurular

duyuru 1


duyuru 2


duyuru 3


Hava Durumu
Mihalıççık Hava Durumu
MIHALLICCIK
Eskişehir Hava Durumu
ESKİSEHİR
Anket
Derneğimiz yeni sitesini beğendinizmi?

EVET
HAYIR

Sonuçlar


Sponsorlarımız
Mihalıççık Kili
 Mihalıççık Kili
 

SALİH GÜVEN -  MİHALIÇÇIK

İlçenin kısa tarihi;

Mihalıççık ilçesi, yukarı Sakarya bölümünde, Sündiken Dağları’nın güney doğusunda kurulmuş, şirin bir ilçemizdir. Pek çok kavime de ev sahipliği yapmıştır. İlçede Selçuklular öncesi ve Selçuklular sonrasına ait kalıntılar ile tarihi eserler görülmektedir. Mihalıççık isminin Köse Mihal'den veya oğlu Gazi Mihal'den geldiği yönünde pek çok rivayet olmakla beraber henüz belirgin olarak hiçbiri hakkında kesin tarihi belge elde edilememiştir.Şemsettin Sami Kâmusü'l Alâm adlı eserinde 1840 tarihinden beri Ankara vilayetinin merkez sancağına bağlı bir kaza olan Mihalıççık hakkında şu bilgileri vermektedir.; "Kaza merkezi Kuyucuk Köyüdür. 59 köyden oluşan kazanın tümü müslüman olmak üzere nüfusu 15.538'dir. Burada tahıl ve bakliyatın yanında çok çeşitli meyve ve sebze, tütün, susam, pamuk üretimi ve bazı köylerde ipekçilik yapılmaktadır.Kazada kil çıkarılır. Zanaat olarak, seccade, kilim ve çuval dokumacılığı vardır. Mihalıççık ilçesinde doğan ve ilçe hakkında en çok araştırmayı yapan birisi olarak ilçenin ekonomisinde Kil’in büyük bir önemi vardır. Rahmetli dedem İkizafer’li Kilci Emin Özer 5 tane çocuğunu kil satarak büyükmüştü. Tabiki o zamanın şartlarında Kil değerli bir madendi. Şimdi ki gibi değişik marka çamaşır deterjanı  bulunmamakta,  her yerleşim yerinde bir çamaşır hane ve çamaşır hanede kim önce gider yada nöbet sistemiyle çamaşırlarını yıkarlardın. Yeni yetişen nesile belki tuhaf gelebilecek olan bu uygulama uzun yıllar sürdü. Benim küçüklüğümde Mihalıççık’ta evimizin yanında bir çamaşırhane bulunmakta, bütün mahalle bu çamaşırhaneden yararlanırdın. Kimsenin evinde şebeke suyu yoktun. Bazı evlerde kuyu suyu kullanılmaktaydın. Su Kuyusu bulunmayanlar o çamaşır hanede akan çeşmeden tüm ihtiyaçlarını  karşılarlardın.

 

Mihalıççık Kil'in kısa hikayesi

Mihalıççık ilçesinde sabah güneş doğmaya başladı mı, çamaşır sırası kimde ise o kişiler evlerden odunları çamaşırhaneye götürür. Ocağı yakar, üzerine kazanları koyarak su kaynatırlar. Daha sonra kös dedikleri uzun ağaçtan çamaşır yıkama düzeneği (daha sonra betondan yapıldı) üzerine kirli çamaşırları serer üzerine hafif erittikleri killeri çamaşırların üzerine serper, sıcak su ile ovar ve çamaşırların tüm kirleri kil sayesinde pırıl, pırıl olur ve kullanıma hazır hale gelirdin. İlçenin İkizafer, Çukurören,Seki,Kavak, Beyköy arasında bulunan Killik mevkisinden çıkarılan killer, ilçe merkezinde satış yerlerinden  ya da sokaktaki kil satıcılarından temin edilir. Her evde mutlaka bir kil stok’u bulunurdun. Teknoloji ve bilim ilerledi. Her eve su bağlandı. Çamaşır makinaları halkın hizmetine sunuldu. Toz deterjanlar kullanıma sunuldu. Kil tarihe karıştı. Yeni yetişen nesil belki hayatında  okulda kullandığı çamur kilinden başka kili görmemiştir. İşte son yıllarda kozmetik alanında daha fazla kullanılmaya başlayan baş kili, banyo çamur kil’i kile olan ilgiyi artırmaya başladı. Tabi ki hal böyle olunca Mihalıççık(Halk’ın tabiriyle Malıç Kili) Kiline ilgi her geçen gün artmaya başladı.

Kilin kullanım alanları

Kil başta çamaşır, kozmetik ve seramik sektöründe hammadde olarak kullanılmış ve kullanılmaya devam ediyor.

Tarih boyunca kil cilt bakımında nasıl kullanıldı?

İnsanlığın gelişimine paralel olarak kozmetik kullanımı da ilk çağlardan günümüze kadar artarak devam etmektedir. İnsanlık tarihinin her döneminde güzellik kavramı farklı olsa da saç ve cilt bakımı önemini hiç kaybetmemiştir. Bu nedenle insan sentetik kozmetiklerin yanı sıra doğal bakım ürünlerini de yaşamlarından eksik etmemişlerdir Doğal bakım ürünlerinden kil ve bitkisel yağlar en etkili cilt bakım ürünleri olarak geçerliliğini günümüzde de korumaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen iki efsanevi anlatım vardır kil ve bitkisel yağlarla ilgili; Kleopatra için `güzel olmak` bir yaşam biçimi idi. Kraliçe cilt ve saç bakımını kil içeriği fazla olan Nil kumuyla yapıyor, kil ve bitkisel yağların karışımıyla maskeler uyguluyordu. Eski Mısır mezarlarının duvarlarında bu işlemler günümüzde hala izlenebilmektedir.

İkinci bir efsane şu; eski Roma`da hayvanların kurban edildiği Sapo dağında biriken hayvan kül ve yağları yağan yağmurla Tiber nehrine karışırmış. Tiber nehrinin sularına karışan yağ killer ile bir karışım oluşturur ve kadınlar tarafından cilt ve saç bakımında kullanılırmış. Bu karışımın günümüzde kullanılan bakım ürünlerinin ilk doğal şekli olduğu iddia edilmektedir. Kil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmıştır. Kilden, sağlık açısından hayvanların da yiyerek veya içinde yuvarlanarak faydalandığı tespit edilmiştir.Yüzeye çekme ve emme (adsorb ve absorb) özellikleri sebebiyle, vücudu toksik maddelerden arındırma özelliği bahşedilen bu kil, o dönemde canlı çamur olarak adlandırılmıştır.

Mihalıççık ilçesinde On tane Kil Değirmeni bulunuyordun. Şimdi ise bir tane var.

Mihalıççık ilçesinde dededen toruna kil işiyle uğraşan ve bu işin son temsilcisi olan Hasan Akbıyık” Mihalıççık kilinin tanıtılması, satışı  için var gücüyle çalıştığını belirterek, eski yıllarda Mihalıççık denince, kil akla gelmekteymiş. Eski yıllarda  Mihalıççık ilçesi ve köylerinde yaşayan çoğu kişinin geçim kaynağı olan Kil’in uzun yıllar önce develerle, eşeklerle daha sonra kamyonlarla  başta Ankara,Konya,Kütahya,Bilecik,  Antalya, Denizli, Aydın olmak üzere ülkemizin birçok yerinde satışının yapıldığını başta Topak olarak çıkan Kil’in Deterjanların bulunmadığı zamanlar da, çamaşır yıkamak için  deterjan olarak kullanıldığını,  Kan hastası kişilerin Kili yediğini, su geçirmediği için evlerin toprak dambaçlarına  döküldüğünü belirterek, Mihalıççık ilçesinde eskiden 10 tane Kil öğütme değirmeni bulunduğunu, şimdi ise bir tek kendisinden başka bu işi yapan olmadığını belirterek, ülkemizin çeşitli illerinden Kil istekleri gelmekte olup  Çamaşır kili, Baş Kili, Yeme Kili Sondaj Kili, Çamur Banyosu Kili çeşitleriyle Kil işine devam ettiğini söyleyerek, Mihalıççık Kili şu anda en çok Kütahya, Konya illerine seramik, çini  imalatçılarına hammadde olarak sattıklarını ve   Özellikle Baş Kilinin büyük ilgi gördüğünü belirterek Baş Kili doğal şampuan  saçların bakımında bir numara “dedi. Topak Çamaşır ve yeme Kilimiz, Baş Kilin satışını yaptıklarını isteyenlerin kendileriyle irtibat kurduklarında yardımcı olabileceğini söyledi.

 

Güzellikte kil imzası

 

Saçlarda ve ciltte kullanılan doğal güzelleşme ürünü olan kil, aktarlarda, sokak aralarında kilosu 2 TL’den satılıyor. Kadınların büyük ilgi gösterdiği kil, satıcıların kazanç kapısıSon yıllarda kozmetik ürünlerinin yanı sıra doğal güzellik ürünlerine olan yönelme satıcıları harekete geçirdi. Saçlarda yumuşaklık sağlayan ve cilde nemlilik, canlılık veren doğal güzellik ürünü kil, yoğun talep görmesi üzerine, artık satıcıların da tezgahlarına girdi. Mihalıççık İlçesi civarındaki baş kilini  birer kiloluk paketler haline getirerek 2 TL’den satışa sunan satıcıların tezgahındaki ‘Kilden gelen güzellik. Mihalıççık saç(baş) kili. Saç dökülmesini önler, saçı besler, kepek yapmaz. Yüz sivilcelerini giderir, doğal şampuandır’ yazısı dikkat çekti.Özellikle kadın müşterilerin doğal yollardan güzelleşmek istedikleri için kile ilgi gösterdiklerini belirten satıcılar  şunları söyledi

:
“Halkımız artık doğal güzellik ürünleri kullanmak istiyor. Çünkü bunlarda hiçbir katkı maddesi yok. Kil doğadan geldiği için doğal bir güzellik ürünüdür. Bayanlar  kili yüzlerinde maske olarak kullanmak için alıyor. Satışlarımız çok güzel.” Ama doğal olduğu için baş kili bulmakta zorlanıyoruz.” dediler.

 

Kilin cilt üzerindeki etkileri nedir? Bu etkiyi ne sağlar?

Killerin uzun süre sıcak su basıncına maruz kalması, kristalize olmalarına ve negatif elektrikle yüklenmelerine sebep olur. Kristalleşen kil çok küçük parçacıklara ayrılır ve bu da kilin vücutta kolayca emilmesini sağlar. Negatif yükler sayesinde ise kil, pozitif yüklü toksik maddeleri cilt yüzeyine çeker ve daha sonra bunları emerek vücuttan uzaklaştırma vazifesini

yerine getirir. Doğadan elde edilen kil silisyum, demir, alüminyum ve magnezyum gibi insan vücuduna yararlı maddeler ve mineraller içermektedir. İçinde barındırdığı mineraller nedeniyle cilde ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen kilin sivilceleri iyileştirici, saça canlılık verici ve kepeği önleyici özellikleri de bulunmaktadır. Kil minerallerinin sadece güzellik ve temizlik için değil cilt hastalıkları için de kullanıldığı bilinmekte olup selülit, pişik ve ciltteki çeşitli yaralar için de faydalı olduğu belirlenmiştir.

 

 

 

 

KEPEĞE DE YARARLI


 
Uzmanlar, özellikle cildinde akne ve sivilce problemi yaşayan kullanıcılara yüksek oranda kil içeren Dermokil cilt maskesini ve bakım serisini, saçında fazla yağlanma, dökülme ve kepeklenme sorunu yasayan kullanıcılara da Dermokil saç bakım serisini kullanmalarını tavsiye ediyorlar

 

KİMYASAL OLARAK KİL:

: Az veya çok plastik, ıslak olduğu zaman kolloid özelliği gösteren, zemin cinsi dane boyutu ayrımına göre sınıflndırılan ince madde. Society of Soil Science ayrımına göre dane çapı 0.002 mm'den daha küçüktür. Genellikle alüminyum silikat hidrantlarından oluşur. Kuruyunca sıkışan, ıslandığında şişen kil ve sıkıştırıldığında bünyesindeki suyu dışarı veren özelliğe sahiptir. Killer mühendislik amaçları bakımından yoğunluklarına göre tanımlanırlar. Sınırsız basınç mukavemeti (unconfined compressi kum ve strength) 5 psi'dan düşük killer "çok yumuşak", 5-10 psi arası "yumuşak", 10-20 psi arası "orta sert" veya "sert", 20-40 psi arası "sağlam", 40 psi'ın üstü "kuvvetli" veya "çok sert" olarak tanımlanmaktadır. silt

Baş kili: saçtaki yağlanma ve kepeği önleyen saçları açan bordo renkli doğal toprak.

 

 
 
facebook twitter youtube
Üye Paneli
Kullanıcı Adı:  
Şifre:     
Şifremi unutum - Üye ol
  
Başkanın Mesajı


Sayfamıza Hoşgeldiniz
Son Eklenen Video
  MİHALIÇÇIK SORKUN ÇÖMLEKİ

  Tüm videolar için tıklayınız.

Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
- Anadolu Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- Kosgeb
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
Dosya İndirme Panosu
- Burs Başvuru Formu

eskişehir